Fotel dentystyczny

Często można spotkać się z przekonaniem, że leczenie kanałowe jest bolesne. Są jednak gabinety, gdzie można wykonać je całkiem bez bólu.

Nowoczesna stomatologia skoncentrowana jest nie tylko na jeszcze lepszych efektach leczenia, ale również na jego komforcie. Właśnie dlatego w gabinetach stosuje się teraz specjalne znieczulenia.

Znieczulenie jest ważne również podczas zabiegów leczenia kanałowego, które mają na celu usunięcie wnętrza zęba, które doznało uszkodzenia na skutek zaawansowanej próchnicy albo innych czynników jak urazy. Wiele osób, zwłaszcza tych, które leczyły zęby przed laty, obawia się bólu podczas leczenia kanałowego. Czy rzeczywiście endodoncja zawsze związana jest z bólem?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja

Zabiegi leczenia kanałowego, które zaliczane są do kategorii stomatologii zachowawczej, a także to endodoncja, stosowane są wtedy, gdy ząb wymaga kompleksowej kuracji. Leczenie kanałowe jest wskazane głównie wtedy, gdy standardowe leczenie powierzchowne nie jest już wystarczające, ponieważ dolegliwość dotyka także wnętrza – miazgi zębowej, a nawet dochodzi do nerwów. Zwykle to efekt zaawansowane próchnicy, lecz również endodoncja jest konieczna wtedy, gdy doszło do martwicy zęba, zgorzeli, urazu zęba powodującego jego urwanie, wybicie, pęknięcie. Ponadto zabieg wykonuje się przed założeniem koron czy mostków protetycznych. Podczas zabiegu dentysta dokładnie oczyszcza wnętrze zęba, a następnie umieszcza w nim płynną gutaperkę. Ząb jest potem odbudowywany. W przeszłości zęby poddawane leczeniu kanałowemu trzeba było usuwać – teraz nie jest to już konieczne.

Ważne dobre znieczulenie

Często można spotkać się ze zdaniem, że leczenie kanałowe jest bardzo bolesne. Zwykle wskazują na to osoby, które wykonywały je przed laty, gdy stomatologia nie była jeszcze na tak wysokim poziomie jak obecnie. Nowoczesne leczenie kanałowe nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych u pacjentów, ponieważ prowadzone jest ono z wykorzystaniem odpowiednich znieczuleń. W związku z tym w trakcie leczenia pacjent nie odczuwa bólu. Także jest on zminimalizowany po zabiegu. Ze znieczulenia przy leczeniu kanałowym można skorzystać zarówno w gabinetach działających na NFZ, jak i prywatnie. Warto jednak wskazać, że gabinety prywatne mogą zaoferować swoim pacjentom dostęp do nowocześniejszych metod znieczuleń.

Znieczulenie komputerowe przy leczeniu kanałowym

Bardzo dobrą propozycją dla osób, które obawiają się bólu podczas leczenia kanałowego, jest skorzystanie ze znieczulenia komputerowego. To rodzaj znieczulenia, które dostępne jest w gabinetach prywatnych. Do jego wykonania stosowane są specjalne maszyny, które automatycznie dobierają ilość oraz ciśnienie środka znieczulającego. W porównaniu ze zwykłym znieczuleniem to komputerowe jest nie tylko bardzo skuteczne, ale również nie boli podczas podawania. Wynika to z faktu niższego ciśnienia. Po zabiegu nie pojawia się także nieprzyjemne uczucie obrzmienia połowy twarzy, które utrzymuje się godzinami. Pacjent może swobodnie rozmawiać, uśmiechać się.

Leczenie kanałowe w narkozie

Osobom, które obawiają się leczenia kanałowego, dentysta może także zaproponować leczenie w znieczuleniu ogólnym, czyli w narkozie. Endodoncja w narkozie jest wskazana dla osób z dentofobią, również dla dzieci. Znieczulenie wykonywane jest wtedy przez doświadczonego anestezjologa. Przed zabiegiem należy wykonać zlecone badania.

One Thought to “Leczenie kanałowe – czy musi boleć?”

  1. Aneta

    Okazuje sie, że wcale nie musi byc to bolesne. Sama ostatnio wybrałam się na leczenie kanałowe zębów i nastawiłam się na niesamowity ból nauczona doświadczeniem przeszłości. Stomatolog jednak był tak delikatny, ze praktycznie niczego nie czułam 🙂

Leave a Comment

39 − 30 =