Efekty wybielania zębów

Marzysz o białych zębach, które będą natychmiast przyciągały uwagę? Postaw na wybielanie. Czy lepiej wykonać je w domu czy w gabinecie stomatologa?

Wybielenie zębów, które zaliczane jest do kategorii stomatologii estetycznej, jest jednym z popularnych zabiegów poprawiających estetykę uśmiechu. Obecnie do wyboru jest wiele sposobów wybielania szkliwa zębowego. Jak przebiega proces wybielania zębów? Czy lepiej wykonać wybielanie zębów w domu, a może udać się do gabinetu stomatologicznego? Jaka metoda pozwala na uzyskanie optymalnych rezultatów?

Na czym polega wybielanie zębów?

Naturalny kolor zębów nie jest idealnie biały, ale za pomocą odpowiednich zabiegów można poprawić ich wygląd. Dzisiaj, gdy wiele osób kładzie tak duży nacisk na atrakcyjny wygląd, zabieg wybielania zębów stał się bardzo popularny. Zabieg wybielania zębów polega na rozjaśnieniu ich barwy, a dokładnie barwy szkliwa, czyli zewnętrznej tkanki 

zębów. To ona jest najbardziej narażona na przebarwienia, które powodują, że uśmiech wygląda gorzej.

Podczas zabiegu wybielania zębów stosuje się odpowiednie substancje wybielające, które powodują rozjaśnienie szkliwa zębowego. Dzięki temu można uzyskać różnicę nawet kilku tonów, aby uśmiech wyglądał bardziej atrakcyjnie. Aktualnie do wyboru jest szeroka gama różnych metod wybielania zębów. Właśnie dlatego często pojawia się pytanie – jaka metoda wybielania zębów jest najlepsza? Sposoby wybielania zębów można podzielić na dwie kategorie – te domowe i gabinetowe. Co wybrać?

Wybielanie zębów w domu – metody

Domowe metody wybielania zębów są bardzo popularne. Wynika to z faktu, że można wykonać je w niskich cenach, a także nie trzeba wtedy odwiedzać gabinetu dentystycznego.

Wśród metod domowego wybielania zębów znajdują się:

 • wybielające pasty do zębów 
 • wybielanie nakładkowe – nakładki i żel wybielający
 • wybielanie środkami w płynie – nakładanym pędzelkiem
 • paski wybielające – naklejane na powierzchnię zębów

Domowe metody wybielania zębów pozwalają na uzyskanie bardzo atrakcyjnych efektów, jednak wymagają czasu. Warto też pamiętać, że stosują one mniej substancji wybielających niż preparaty używane podczas wybielania gabinetowego. Domowe wybielanie zębów może także spowodować nadwrażliwość dziąseł lub osłabienie szkliwa zębowego, gdy zostanie wykonane nieprawidłowo.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym – metody

Gdy celem jest uzyskanie bardzo dobrych efektów z naciskiem na bezpieczeństwo, warto zdecydować się na gabinetowe wybielanie zębów. To metody, które bardzo dobrze sprawdzają się nawet przy dużych zażółceniach szkliwa zębowego. Co więcej, można również wykonać zabieg polegający na wybielaniu zębów martwych.

Wśród metod gabinetowego wybielania zębów znajdują się:

 • wybielanie nakładowe – na podstawie nakładki wykonanej z wycisku zębów, prowadzone przez pacjenta w domu, silniejsze niż systemy wybielania nakładkowego dostępne w sklepach
 • wybielanie lampą – stosuje się specjalne lampy typu Beyond, które pozwalają na wybielenie zębów podczas jednej wizyty
 • wybielanie zębów martwych – likwiduje szarość zębów, na przykład po leczeniu kanałowym

Gdy zatem celem jest uzyskanie skutecznych efektów, ale również ochrona szkliwa i dziąseł, warto zdecydować się na zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Dentysta dokładnie zbada wtedy zęby i zaleci najlepsze postępowanie, by nadać im estetyczny wygląd.

One Thought to “Wybielanie zębów – lepiej w domu czy w gabinecie?”

 1. Anna

  Wybielania domowego nie polecam Nie potrafie tutaj napisać ile domowych sposobów na wybielanie zębów wypróbowałam ale było ich sporo. Niestety efekty były niewielkie.
  Dopiero jak wybralam się do dentysty mogłam zobaczyć dobry efekt wybielania. I teraz wiem, ze powinnam na takie wybielanie wybrać się dużo wczesniej.

Leave a Comment

− 2 = 5