Fotel dentystyczny

Stomatolodzy zalecają, aby jak najszybciej uzupełnić każdy brak zębowy. Czy warto wtedy zdecydować się na implant zębowy?

Wyrwana „jedynka” lub „szóstka” – niezależnie od lokalizacji ząb wymaga odpowiedniego uzupełnienia. Jego brak może powodować zaburzenia zgryzu, a także prowadzić do zaniku kości. W takiej sytuacji jedną z możliwości są implanty w Ziętek Clinic w Krakowie. Czy to dobra alternatywa dla popularnych mostków protetycznych?

Jak uzupełnia się braki zębowe?

Gdy u pacjenta dochodzi do powstania braku zębowego, wówczas warto wykonać jego uzupełnienie. Jest to nie tylko kwestia estetyki, lecz również komfortu oraz zdrowia. Brak uzupełnienia prowadzi do przesuwania się zębów w jamie ustnej, a tym samym może powodować poważniejsze problemy ze zgryzem. Z czasem zanika także kość. Braki powodują też nieestetyczne układanie się warg i policzków, zmniejszając estetykę twarzy.

Brak zębowy można uzupełnić na kilka różnych sposobów:

 • wyjmowana proteza, na przykład akrylowa
 • mostek protetyczny montowany na stałe
 • implant stomatologiczny z koroną

Stałymi uzupełnieniami, które są najwygodniejsze dla pacjenta, są mostki protetyczne oraz implanty stomatologiczne. Chociaż implanty są droższe od mostków, to jednak posiadają wiele dodatkowych zalet.  Czym dokładnie jest implant stomatologiczny? Kiedy warto zdecydować się na takie leczenie? Ile trzeba będzie z nie zapłacić?

Czym jest implant zębowy?

Implantem zębowym nazywa się rodzaj uzupełnienia zębowego, które składa się z trzech głównych elementów:

 • wszczepu tytanowego umieszczonego w kości
 • porcelanowej korony widocznej w jamie ustnej pacjenta
 • łącznika między wszczepem a koroną

Zadaniem implantu stomatologicznego jest naśladowanie korzenia zęba, który z określonych powodów został utracony, na przykład o urazie, nieudanym leczeniu endodontycznym czy też na skutek poważnych chorób przyzębia. Implanty obecnie traktowane są jako najnowocześniejsza metoda uzupełnienia braków zębowych. Nowoczesne technologie pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów nawet w przypadku całkowitego bezzębia u pacjenta, gdy dochodzi u niego do zaniku kości.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie implantologiczne?

Leczenie za pomocą implantów jest związane z wieloma zaletami. Nie tylko daje trwałe i estetyczne rezultaty, ale również oferuje szeroką gamę dodatkowych atutów.

Zalety implantów zębowych:

 • trwałość – gwarancja na implanty wynosi nawet do 25 lat, a w przypadku wielu osób mogą być one noszone dożywotnio
 • estetyka – porcelanowa korona zębowa świetnie imituj naturalny ząb, dlatego implanty są nie do odróżnienia od naturalnych zębów, dodatkowo implanty poprawiają estetykę twarzy, na przykład podnoszą zapadnięte policzki
 • wygoda – implant imituje naturalny ząb, dlatego nie ma wad protez ruchomych, jest komfortowy w codziennym używaniu, nie zaburza mowy, nie ociera
 • wszechstronność – implantami stomatologicznymi można uzupełniać pojedyncze, ale również większe ubytki zębowe
 • zdrowie – zastosowanie implantu zapobiega powstawaniu ubytków w tkance kostnej
 • higiena – implanty są łatwe w pielęgnacji, można myć je tak samo jak pozostałe zęby 

Implant stomatologiczny – ile kosztuje?

Za implanty, np. w Ziętek Clinic w Krakowie oraz w innych prywatnych klinikach, należy zapłacić cenę od około 3000 złotych wzwyż. Ostateczne koszty zależne są od rodzaju wybranego implantu, korony, a także od procedur związanych z wykonaniem implantu. Z dokładnymi cenami można zapoznać się na stronach internetowych klinik.

 

4 Thoughts to “Implant stomatologiczny zamiast mostka. Czy warto?”

 1. Agnieszka

  Oj sama mam spory problem z uzębieniem. Po 1wszej ciąży miałam 2 x kanałowe, górnej 4ki i 5tki.
  Po 2giej ciąży zaczęły ponownie rosnąć mi ósemki (wyrastanie wstrzymane czyli po trochu co kilka miesięcy, od lat..).
  Aktualnie te 2 przeleczone kanałowo się ukruszyly 🙁 a 8ka znów rośnie i boli.
  Mam dość bólu, dentystów i przygód. Czy jest opcja na własne życzenie wyrwania tej 8ki oraz tej 4ki i 5tki i wstawienie implantu?
  Bo moja dentystka upiera się że póki w 4i5 jest korzeń to na nim chce robić most czy coś takiego.
  A ja już nie mam sił chodzić z bólem i bez zębów których brak widać gdy się uśmiecham..

 2. Izabela

  Zdecydowanie warto jest postawić na implant. Poza tym weźcie pod uwagę, ze wstawienie mostu wcale nie jest takie tanie…. Implant moze byc rozwiązanie na zawsze, most po jakimś czasie trzeba będzie wymienić.

 3. Ska

  Przed założeniem aparatu mój ortodonta wydał opinię, z którą udałam się do lekarza ogólnego, a ten wypisał skierowanie do chirurga na usunięcie ósemek na NFZ. Usunięcie każdego zęba trwało mniej niż 2 minuty, nie licząc czasu potrzebnego na znieczulenie.

 4. Martyna

  Pamiętaj, że może warto najpierw skonsultować czy w Twoim wypadku w ogóle da się założyć implant. Do tego też muszą być odpowiednie warunki jak np odpowiednio gruba kość.
  Można robić mosty tylko, że to obciąża zęby, na których most jest osadzony. Skoro jest możliwe wykonanie tego na korzeniach zębów to chyba bym tam zrobiła. Zawsze jeszcze będziesz miała szanse je wyrwać.

Leave a Comment

88 + = 96