Wizyty u stomatologa są koniecznością. Zdrowe zęby są podstawą. Udowodniono że nieleczone zęby mają wpływ na stan zdrowia całego organizmu. Obecnie stomatologia w Polsce jest na  bardzo rozwiniętym poziomie. Do Polski przyjeżdżają również pacjenci z zagranicy doceniając umiejętności polskich stomatologów. 

 

Podczas takiej wizyty można usłyszeć czasami tajemniczo brzmiące pojęcie endodoncja,  co ono oznacza? 

 

Endodoncja jest to dział stomatologii którego zadaniem jest zajmowanie się chorobami miazgi tkanek okołowierzchołkowych. Dział ten zajmuje się zarówno diagnozowaniem  jak i leczeniem. Nazwą częściej spotykaną i bardziej rozpoznawalną przez pacjentów jest leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe jest to w zasadzie to samo co endodoncja. Wykonywane jest  przy użyciu specjalistycznych narzędzi, bardzo cienkich penetrujących oraz pilnujących. W endodoncji używa się również mikroskopów oraz endometrów. Urządzenia te pozwalają stomatologowi na zmierzenie głębokość kanału, obserwowanie wnętrza komory zęba. Leczenie kanałowe polega na mechanicznym usunięciu chorej miazgi zęba. Wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym.Takiego znieczulenia nie musimy stosować kiedy ząb jest martwy. Znieczulenie miejscowe stosowane jest przeważnie u osób które bardzo boją się wizyty u stomatologa bądź mają niemiły przeżycia z dzieciństwa związane z leczeniem zębów. Znieczulenie miejscowe pozwala w całkowicie bezbolesny sposób wyleczyć chory ząb.

 

Czy w każdym gabinecie dentystycznym wykonywane są zabiegi endodontyczne? 

 

Zarówno endodoncja w Krakowie w Warszawie czy w innym mieście wykonywana jest w każdym gabinecie stomatologicznym. Gabinety często różnią się między sobą sprzętem jakim dysponują. W jednym gabinetach sprzęt jest nowoczesny w innych nieco przestarzały. Niemniej jednak w każdym gabinecie leczenie kanałowe jest wykonywane. Warto udać się do gabinetu stomatologicznego takiego który posiada nowoczesny sprzęt. W takich gabinetach jest możliwość wykonania pantomogramu, posiadają one mikroskopy oraz inne nowoczesne sprzęty. Ponadto znieczulenie dozowane jest nie przy pomocy tradycyjnej strzykawki oraz igły a komputerowo.

 

 W nowocześnie wyposażonych gabinetach leczenie kanałowe przeprowadzone pod mikroskopem staje się już normą. Leczenie takie odbywa się przy udziale endometru oraz aparatury diagnozującej jak również mikroskopu endodontycznego. Takie sprzęty umożliwiają skuteczną diagnostykę jak również zapewniają wyjątkowo dokładność wykonanego zabiegu. Szczególnie ważne jest tutaj mikroskop który pozwala bardzo dokładnie wykonać leczenie. Mikroskopu umożliwia nawet skorygowanie położenia narzędzia w ten sposób aby skutecznie wyleczyć ząb. Skutecznie wykonane leczenie kanałowe czyli endodontyczne pozwala niekiedy zachować ząb unikając potencjalnej konieczności jego ekstrakcji . Leczenie kanałowe niekiedy można wykonać już na jednej wizycie. 

Lekarz specjalista stomatolog ocenia czy będzie konieczne więcej wizyt,  czasami leczenie rozplanowane jest w czasie ponieważ wymaga tego stan zębów.

Pacjent wybierając miejsce na leczenie endodontyczne  powinien kierować się najlepiej opiniami znajomych którzy polecają dane miejsce. Leczenie zębów w komfortowych warunkach jest z pewnością dużo przyjemniejsze. Profesjonalne podejście lekarza stomatologa z pewnością upewni pacjenta że znajduje się on w dobrych rękach.

One Thought to “Co oznacza tajemniczo brzmiące pojęcie endodoncja?”

  1. Adam

    Zabiegi takie nie są zbyt przyjemne,aczkolwiek dobrzy stomatolodzy mają porządne znieczulenia, tak wiec nie musicie niczego czuć podczas ich wykonywania.
    Sam ostatnio miałem zeby leczone kanałowe i odczuwałem jedynie lekki ból zeba po samym zabiegu.

Leave a Comment

− 8 = 1