Szczoteczka do zębów

Zdrowy i piękny uśmiech stanowi wspaniałą ozdobę każdego człowieka. Bardzo pozytywnie wpływa na atrakcyjność i pewność siebie, bez względu na to, czy mowa o kobietach czy o mężczyznach. Zdrowe i piękne uzębienie sprawia, że częściej się uśmiechamy, jesteśmy pozytywnie nastawieni do ludzi i do świata oraz jesteśmy zdrowsi. Jak odpowiednio zadbać o zęby?

Wizyty kontrolne

Aby zachować zdrowy i piękny uśmiech należy regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne do stomatologa. W zależności od zaleceń naszego lekarza, powinniśmy zjawiać się tam co pół roku, albo co roku. Podczas takiej wizyty dentysta dokładnie sprawdzi stan uzębienia i dziąseł i jeśli zajdzie taka potrzeba, zleci leczenie bądź od razu zabierze się za wykonywanie zabiegu. Na takiej wizycie usuwany jest również kamień nazębny, który bardzo trudno usunąć samemu w domu. Usunięcie kamienia pozwala oczyścić zęby z bakterii. Następnie stomatolog zwykle stosuje piaskowanie, które niszczy osad i przebarwienia na naszym uzębieniu.

Idealna szczoteczka

Jeśli chcemy utrzymać jak najdłużej zdrowy i piękny uśmiech musimy wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów. Niektórzy dentyści zalecają korzystać ze szczoteczki elektrycznej, a inni wprost przeciwnie. Najważniejsze jest to, aby wybrać długą szczoteczkę, którą wyczyścimy najdalsze zakamarki jamy ustnej. Istotne jest również włosie – lepiej postawić na to o umiarkowanej sztywności. Twarde może podrażniać dziąsła i powodować krwawienie. Mając wyjątkowo delikatne dziąsła lepiej wybrać miękkie włosie. Podczas mycia należy pamiętać o tym, że szczotkowanie powinno trwać kilka minut, a nacisk na zęby powinien być dość duży.

Nici, irygator i płyn do jamy ustnej

Szczotkowanie zębów to jednak nie wszystko. Nawet najlepsze szczoteczki nie dotrą we wszystkie miejsca i przestrzenie międzyzębowe, dlatego należy korzystać z nici czy irygatora. Podczas nitkowania musimy uważać, by nie uszkodzić dziąseł. Następnie warto użyć płynu do płukania jamy ustnej, który pozwala ostatecznie pozbyć się bakterii oraz odświeżyć oddech. Nitkowanie i płukanie powinno się wykonywać raz bądź dwa razy dziennie, a nie po każdym myciu.

Wybielanie zębów

Białe zęby to coś, co wiele osób chce osiągnąć. Jednak nie sposób uzyskać idealnej bieli domowymi sposobami (możemy jedynie utrzymać ten efekt dość długo, jeśli będziemy unikać farbującej żywności). W gabinecie stomatologicznym możemy skorzystać z różnych metod, które dają różne efekty. Można wybrać np. naświetlanie lub nakładki. Trzeba jednak pamiętać, że taki zabieg może uszkodzić szkliwo i podrażnić dziąsła, dlatego nie można przesadzać.

Odpowiednia dieta

W utrzymaniu białych zębów może pomóc nam odpowiednia dieta. Należy unikać mocnej kawy, herbaty, coli, kolorowych napojów słodzonych czy czerwonego wina. Zdecydowanie lepiej postawić na zieloną herbatę, wodę mineralną bez gazu, lemoniadę czy mleko. To samo tyczy się warzyw – trzeba unikać tych, które mogą zafarbować nasze uzębienie, czyli m.in. chodzi o buraki czy pomidory. Warto za to spożywać jabłka i truskawki – oczyszczają zęby i działają dezynfekująco.

Leave a Comment

91 − 85 =