Kardiologiem nazywa się lekarza, który zajmuje się chorobami serca oraz układu krążenia. W jakich przypadkach wskazane jest udanie się do kardiologa? Warto poznać objawy, które wskazują na choroby serca i naczyń krwionośnych!

Groźne choroby serca i naczyń krwionośnych – choruje na nie coraz więcej osób!

Obecnie schorzenia układu krążeniowego diagnozowane są coraz częściej i dotykają one nie tylko seniorów, lecz również osób młodszych, a nawet u dzieci.

Dużym problemem są między innymi nadciśnienie tętnicze krwi, miażdżyca naczyń krwionośnych, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia krążenia. Schorzenia te wynikają również z niezdrowego stylu życia, między innymi braku ruchu, nieodpowiedniej diety, stosowania używek.

W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na choroby układu krążeniowego wskazane jest udanie się do specjalisty, czyli do kardiologa. Będzie mógł on wtedy wykonać odpowiednią diagnostykę oraz zalecić właściwe postępowanie lecznicze.

Objawy chorób układu krążenia – na co zwrócić uwagę?

Choroby układu krążenia niekiedy dają widoczne objawy, lecz zdarza się, że nie są one od razu zauważane i powoduje to, że schorzenia te mogą rozwijać się latami i nie powodować żadnych symptomów u pacjentów.

Na choroby układu krążenia wskazują między innymi:

 • nierówna praca serca
 • kołatanie serca
 • szybkie męczenie się
 • duszności
 • zasinienia ust
 • obrzęki
 • łatwo powstające siniaki
 • uczucie ciężkości nóg

Gdy zatem zauważane są takie objawy, warto pamiętać o tym, że mogą one wskazywać na dolegliwości układu krążeniowego. Nieleczone mogą powodować poważne problemy, a nawet mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Gdzie można zapisać się do kardiologa?

Z usług lekarzy kardiologów można aktualnie skorzystać zarówno w placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i w tych, które działają prywatnie. Gdzie warto się udać?

Osoby mające ubezpieczenie zdrowotne mogą za darmo korzystać z leczenia w ramach NFZ. Dużym minusem jest wtedy długi czas oczekiwania na wizytę. Z tego względu często odwiedzany jest prywatny kardiolog Oświęcim to jedno z miast, gdzie można skorzystać z takiej oferty.

Główne atuty prywatnych wizyt to wtedy krótki czas oczekiwania na zabieg oraz możliwość skorzystania z kompleksowej diagnostyki. Ceny najczęściej wynoszą od około 150 do 200 złotych za wizytę.

Do skorzystania ze swoich usług zaprasza instytutboczarska.pl, w którym można uzyskać pomoc lekarzy z dużym doświadczeniem.

Jak diagnozuje się choroby układu krążenia?

W określeniu, czy konkretne objawy wywołane są przez choroby układu krążenia, bardzo ważna jest właściwa diagnostyka. W tym celu wykonuje się szereg różnych badań.

Wśród najczęściej prowadzonych badań w diagnostyce chorób serca oraz układu krwionośnego znajdują się:

 • badania krwi – pozwalają one na określenie różnych parametrów, które wskazują na dolegliwości układu krążeniowego, na przykład bada się profil lipidowy, w tym poziom cholesterolu we krwi
 • pomiar ciśnienia krwi – proste badanie, które można wykonać także w domu
 • badanie EKG serca – pozwala na szybkie ocenienie pracy serca i wykrycie ewentualnych dolegliwości
 • USG – badania ultrasonograficzne, które mają bardzo szerokie zastosowanie, między innymi w celu wykrywania pracy serca oraz przepływów krwi w naczyniach krwionośnych
 • badanie typu holter – rodzaj badania prowadzonego w celu dłuższej rejestracji pracy serca

Warto więc pamiętać o tym, że choroby serca bardzo często dają objawy, które są trudne w wykryciu, dlatego duże znaczenie ma odpowiednia diagnostyka. Dzięki temu można w porę rozpocząć leczenie dolegliwości!

 

Leave a Comment

29 − 24 =