Kardiolog jest lekarzem, który zajmuje się prowadzeniem diagnostyki i leczeniem chorób serca i układu krwionośnego. Zobacz, jakie objawy powinno się skonsultować z tym lekarzem i jak odbywa się wizyta u kardiologa!
Lekarz kardiolog – jakie choroby leczy?
Specjalista jak kardiolog posiada szerokie przygotowanie w dziedzinie chorób serca oraz układu krwionośnego. Zajmuje się ich diagnostyką, profilaktyką, a także leczeniem z wykorzystaniem różnych metod – farmakologicznych, zabiegowych.
Lekarz kardiolog zajmuje się między innymi chorobami jak:
- nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze krwi
- miażdżyca naczyń krwionośnych
- nadmiar lipidów, cholesterolu
- zapalenia mięśnia sercowego
- zawały serca
- choroba wieńcowa
- niewydolność serca
- zaburzenia rytmu serca
- arytmia
- wady serca
- kołatanie serca
Poza powyższymi dolegliwościami kardiolog może również zajmować się innymi chorobami dotykającymi serca i naczyń krwionośnych występującymi u osób dorosłych oraz u dzieci i młodzieży jako kardiolog dziecięcy.
Profesjonalny kardiolog Bielsko – zapisz się już teraz na wizytę u specjalisty!
Kiedy zapisać się do kardiologa?
Na choroby układu krążenia choruje obecnie coraz więcej osób w różnym wieku. To nie tylko seniorzy, u których nadal diagnozowane są one najczęściej, ale też dzieci i młodzież oraz młode osoby dorosłe.
Dolegliwości kardiologiczne w dużej mierze wynikają z niezdrowego stylu życia, między innymi z nieodpowiedniej diety, braku ruchu, nadmiaru stresu. Mają one negatywny wpływ na układ krwionośny i na serce, zwiększając ryzyko zachorowania.
O chorobach układu krążeniowego mogą świadczyć różne dolegliwości Zdarza się, że często nie są one zauważane przez pacjentów albo są przez nich lekceważone.
Do objawów wskazujących na choroby układu krążenia zaliczane są w szczególności:
- szybkie męczenie się
- gorsza kondycja
- duszności
- trudności ze złapaniem oddechu po wysiłku
- zasinienia ust
- kołatanie serca
- nierówny rytm serca
- podatność na zasinienia, pękanie naczynek
U osób z podejrzeniem chorób serca i naczyń krwionośnych wykonuje się również odpowiednie badania, które mają na celu sprawdzenie stanu układu krążeniowego. Znajdują się wśród nich przede wszystkim podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia w przepływach krwi.
Gdzie zapisać się do kardiologa?
Dzisiaj z pomocy lekarza kardiologa można skorzystać zarówno w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i w placówkach prywatnych.
Wielu chorych decyduje się na leczenie w ramach NFZ, jednak trzeba pamiętać o tym, że problemem może być wtedy szybkie dostanie się do specjalisty. Gdy ważny jest czas, często wybierane są prywatne placówki, na przykład jak klinikagalena.pl.
Cena konsultacji prywatnej z lekarzem kardiologiem najczęściej wynosi od około 150 do 250 złotych. Cenniki można sprawdzić na stronach placówek.
Jak odbywa się wizyta u kardiologa?
Wizyta u lekarza kardiologa nie będzie wymagała szczególnego przygotowania od strony pacjenta.
Warto wtedy pamiętać, że gdy już wcześniej wykonało się badania dotyczące układu krążenia, warto wziąć ich wyniki ze sobą. Dotyczy to również wypisów ze szpitali oraz innych aktualnych dokumentów medycznych.
Wizyta skład się z dwóch zasadniczych części, czyli z wywiadu odbywającego się z pacjentem, a także z jego badania.
W trakcie wywiadu lekarz pyta pacjenta o jego dolegliwości, okoliczności, w których się pojawiły, inne schorzenia, zażywane obecnie leki. Dzięki temu może bliżej poznać stan zdrowia chorego i dobrać dla niego właściwą metodę leczenia.
Podczas wizyty lekarz może też wykonać niezbędne badania na miejscu, na przykład jak EKG, USG. Zlecić może też inne badania, na przykład badania krwi.