Rehabilitacja podczas turnusu może być znacznie efektywniejsza niż ta prowadzona stacjonarnie w formie spotkań. Kiedy warto zdecydować się na turnusy rehabilitacyjne? Dla kogo są one wskazane? Jakie są ich najważniejsze zalety?

Jak odbywają się turnusy rehabilitacyjne?

Termin jak turnusy rehabilitacyjne odnosi się do rodzaju specjalnych turnusów, które skoncentrowane są na prowadzeniu rehabilitacji u ich uczestników. Zazwyczaj trwają one około 2 tygodni. Turnusy te odbywają się w grupach zorganizowanych.

Głównym zadaniem turnusów jest kompleksowa rehabilitacja ich uczestników, a także skorzystanie z dodatkowego wsparcia innych specjalistów. Wobec tego są one obecnie bardzo popularne wśród osób z różnymi dolegliwościami, ponieważ mogą zapewnić jeszcze lepsze efekty w porównaniu ze zwykłą rehabilitacją, która polega na korzystaniu z pomocy rehabilitanta raz na tydzień lub w innej częstotliwości.

Turnusy rehabilitacyjne – gdzie są dostępne?

Obecnie w Polsce działa wiele placówek, w których odbywają się turnusy rehabilitacyjne. Można podzielić je na dwie kategorie, czyli na te, gdzie turnusy odbywają się w ramach NFZ, a także na te, gdzie są one prywatne.

W ramach NFZ turnusy rehabilitacyjne są dofinansowywane, dlatego też ich uczestnicy nie muszą wtedy ponosić aż tak wysokich kosztów związanych z wyjazdem i skorzystaniem z rehabilitacji.

Niestety, problemem jest w tym przypadku dostępność takich turnusów. Dodatkowo osoby z niepełnosprawnościami i schorzeniami wymagają częstej rehabilitacji, a turnusy dotowane przez NFZ bywają krótkie, obejmują małą liczbę zajęć.

Wobec tego od dłuższego czasu coraz większym zainteresowaniem cieszą się turnusy rehabilitacyjne prywatne. Są one organizowane przez wiele placówek medycznych, między innymi oferuje je swoim klientom klinikagalena.pl.

Atutem prywatnych turnusów jest w szczególności ich łatwiejsza dostępność, szersza gama zróżnicowanych zajęć, wyższy standard wypoczynku.

Do kogo skierowane są turnusy rehabilitacyjne?

Obecnie turnusy rehabilitacyjne bardzo często traktowane są jako uzupełnienie dla standardowej rehabilitacji i pozwalają one dzięki temu pacjentom na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów.

Z turnusów rehabilitacyjnych mogą korzystać między innymi:

  • osoby po urazach, na przykład złamaniach, ze schorzeniami stawowymi, po wszczepieniu endoprotez
  • osoby z niepełnosprawnościami – dotyczy to zarówno niepełnosprawności ruchowych, jak i opóźnienia w rozwoju
  • osoby z chorobami przewlekłymi, na przykład chorobami neurodegeneracyjnymi, chorobami układu kraszenia
  • osoby po zabiegach – wspomniane już osoby po wszczepieniu protez, implantów, wymagające rehabilitacji

Oczywiście, jest to jedynie przykładowy zakres turnusów, ponieważ mogą być one również wykorzystane u innych osób.

Zalety turnusów rehabilitacyjnych – dlaczego warto z nich korzystać?

Korzystanie z turnusów rehabilitacyjnych jest obecnie powiązane z wieloma zaletami, więc decyduje się na nie wiele osób oraz bliskich osób, które wymagają takiego wsparcia.

Przede wszystkim turnusy rehabilitacyjne to kompleksowe wsparcie dla osób, które potrzebują fachowej rehabilitacji. W trakcie turnusu mogą one stale znajdować się pod okiem specjalistów, dlatego też pomoc jest wtedy znacznie szersza i szybsza.

Również turnusy rehabilitacyjne dają możliwość korzystania z różnego rodzaju metod rehabilitacjach, co również przekłada się na ich wysoką efektywność oraz bardzo dobrze efekty, jakie mogą przynieść.

Nie bez znaczenia jest również pomoc, jaką można wtedy otrzymać, co również jest dodatkowym odciążeniem w opiece nad osobą wymagającą rehabilitacji.

 

 

Leave a Comment

1 + 9 =