Chirurgia stomatologiczna Kraków

Mówiąc o chirurgii stomatologicznej (Kraków) należy mieć na myśli wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne wykonywane w obrębie jamy ustnej. Wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Jeśli zachodzi taka potrzeba, Pacjentowi można zaoferować procedurę analgosedacji – to jest złożonego znieczulenia wykorzystującego zarówno preparaty przeciwbólowe, jak i środki o łagodnym działaniu uspokajającym oraz nasennym. Takie rozwiązanie poleca się osobom z silnym lękiem przed leczeniem operacyjnym jamy ustnej czy też Pacjentom, u których konieczne jest wykonanie zabiegów o szerszym zasięgu w trakcie jednej wizyty.

Usunięcie zęba (w tym zębów mądrości) w Krakowie

Specjalista chirurgii stomatologicznej (chirurg stomatolog Kraków) bardzo drobiazgowo podchodzi do planowania oraz realizacji zabiegów. Wszystkie zabiegi operacyjne jamy ustnej poprzedzane są szczegółową diagnostyką, głównie obrazową, która umożliwia przyjrzenie się głęboko położonym tkankom. Takie działanie pozwala także na prawidłowe przygotowanie jamy ustnej do ingerencji chirurgicznej.

Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów jest chirurgiczne usunięcie zęba (Kraków). Ekstrakcja zęba jest dla każdego stomatologa chirurgii jamy ustnej ostatecznością – w każdym przypadku dąży się do leczenia zachowawczego. Jeżeli jednak uszkodzenia są już na tyle rozległe, że nie mogą pomóc ani standardowa terapia, ani zabiegi leczenia kanałowego, stomatolog zaproponuje przeprowadzenie zabiegu usunięcia zęba. Wykonywanie zabiegów chirurgicznych polegających na ekstrakcji zaleca się ponadto przed podjęciem leczenia ortodontycznego czy też protetycznego. Często usuwanie zębów (Kraków) dotyczy zębów mądrości – mogą one rosnąć pod złym kątem, prowadzić do nadmiernego stłoczenia się uzębienia, mają też tendencję do szybkiego psucia się (przez to, ze znajdują się w trudno dostępnym obszarze jamy ustnej).

Jakie zabiegi chirurgiczne przeprowadza stomatolog?

Poza ekstrakcją zębów mądrości czy nadmiernie zniszczonych przeprowadzane są także inne zabiegi operacyjne jamy ustnej z zakresu chirurgii stomatologicznej (Kraków).

Zabiegi chirurgii szczękowej mogą dotyczyć:

  • resekcji wierzchołka korzenia zęba,
  • operacji polegających na usunięciu korzenia zęba,
  • podcinania wędzidełka,
  • usuwania korzenia zęba (lub korzeni) razem z fragmentem korony – w szczęce pozostają pozostałości uzębienia, które nie były objęte stanem zapalnym, a następnie zostają one nadbudowane do uzyskania naturalnego kształtu.

W jakich jeszcze sytuacjach stosowana jest chirurgia stomatologiczna? Implantologia będzie w tym miejscu z pewnością jednym z ważniejszych wskazań. Specjalista chirurgii stomatologicznej może, właśnie w ramach leczenia implantologicznego, przeprowadzić rozszczepienie wyrostka zębodołowego czy też sterowaną regenerację kości.

Chirurgia stomatologiczna Kraków – w trakcie zabiegu i po nim

Ponieważ każdy zabieg chirurgii stomatologicznej przeprowadzany jest z wykorzystaniem znieczulenia, Pacjent zostaje bardzo dokładnie poinstruowany o wszystkich możliwych skutkach ubocznych i ich przeciwdziałaniu.

Wszystkie zabiegi chirurgii szczękowej stanowią ingerencję w tkanki organizmu. W związku z tym po wizycie Pacjent otrzymuje niezbędne wytyczne związane z pielęgnacją, na przykład rany po wyrwaniu zęba. Zapobiegawczo, by zahamować rozwój ewentualnej infekcji pooperacyjnej, może zostać wdrożona antybiotykoterapia.