leczenie kanałowe Kraków - endodoncja mikroskopowa

W ramach świadczonej opieki stomatologicznej zapewniamy leczenie kanałowe zębów (Kraków). Fachowo ta metoda leczenia zębów określana jest mianem endodoncji. W naszych gabinetach leczenie kanałowe przeprowadzamy w oparciu o metodę mikroskopową – czyli z dokładnym powiększeniem obszaru poddawanego zabiegowi endodontycznemu. 

Leczenie endodontyczne: kiedy się je stosuje?

Głęboka infekcja tkanki zęba, sięgająca do miazgi zęba (zapalenie miazgi zęba), wymaga dotarcia przez stomatologa do wnętrza zęba i opracowania go metodą kanałową. W jakich sytuacjach należy przeprowadzić leczenie kanałowe i na czym polega opracowanie kanałów korzeniowych?

Kiedy potrzebujesz leczenia kanałowego? Powodów może być kilka, a każdy z nich związany jest z uszkodzeniami tkanki zęba na bardzo głębokim poziomie. Może do nich dochodzić zarówno na skutek rozwoju próchnicy, jak i w przypadku urazów mechanicznych czy termicznych. Stanowi zapalnemu towarzyszy przy tym silny ból zęba, a także uczucie rozpierania go od wewnątrz. Może, chociaż nie musi, wystąpić obrzęk. Infekcję sięgającą kanałów korzeniowych potwierdza dentysta – zazwyczaj wykorzystując diagnostykę obrazową (RTG) oraz sprawdzając reakcję tkanek na bodźce (na przykład poprzez lekkie opukiwanie zęba). 

Jeżeli ząb wymaga precyzyjnego leczenia kanałowego, warto przeprowadzić zabieg możliwie jak najszybciej. W przypadku prawidłowego leczenia endodontycznego zapewnia to szansę na uratowanie zęba przed ekstrakcją (czyli zabiegiem usunięcia zęba).

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Wokół leczenia kanałowego narosło wiele nieprawdziwych opinii i mitów. Ten najistotniejszy z punktu widzenia Pacjenta związany jest z bólem – to właśnie obawa przed nim zniechęca do podjęcia się rozpoczęcia leczenia kanałowego. Tymczasem każdy zabieg leczenia kanałowego przeprowadzany jest pod znieczuleniem – nasi Pacjenci nie muszą obawiać się zatem bólu w trakcie leczenia endodontycznego. Kolejne etapy leczenia kanałowego omówione zostały poniżej.

Najlepszą metodą jest zawsze przeprowadzanie leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu (jest to specjalny mikroskop stomatologiczny). Bardzo dokładna aparatura pozwala powiększyć widok na tkanki zęba, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku opracowania kanałów korzeniowych. Są to bowiem niezwykle wąskie i często zakrzywione struktury, które wymagają bardzo dokładnego oczyszczenia. Zastosowanie mikroskopu eliminuje ryzyko pozostawienia w zębie i kanałach zainfekowanej tkanki – stomatolog jest w stanie dostrzec i usunąć nawet najdrobniejsze zmiany. Skuteczne leczenie kanałowe jest możliwe także dzięki używaniu innego rodzaju aparatury i narzędzi kanałowych, takich jak chociażby endometr (który zapewnia precyzyjne mierzenie długości korzenia).

Głównym etapem leczenia endodontycznego jest usunięcie zainfekowanej miazgi zęba – zarówno z obszaru korony zęba, jak i z samych kanałów korzeniowych. Ponieważ system kanałowy zęba może być bardzo rozbudowany i zakrzywiony, skuteczność leczenia uzależniona jest od umiejętności stomatologa oraz wykorzystania przez niego odpowiednich narzędzi. Oczyszczone w ten sposób pole zabiegowe zostaje dokładnie zdezynfekowane, by zapobiec rozwojowi bakterii.

Opracowanie kanałów decyduje o sukcesie leczenia kanałowego

Endodoncja mikroskopowa (Kraków) zapewnia skuteczne leczenie kanałowe zęba – lekarz ma możliwość szczegółowego usunięcia miazgi, wyczyszczenia kanałów korzeniowych oraz ich dalszego opracowania. Dzięki zastosowaniu radiowizjografii stomatolog jest także w stanie ocenić przebieg całego zabiegu, by upewnić się, że stan zapalny miazgi został wyeliminowany.

Opracowanie kanałów korzeniowych polega na wypełnieniu ich bezpiecznym, biozgodnym preparatem – którym jest zazwyczaj gutaperka. Po tym etapie następuje odbudowa zęba, oparta na założeniu wypełnienia i ukształtowaniu korony zęba. Zabieg leczenia endodontycznego pozwala zachować ząb i jego funkcjonalność – wizualnie nie różni się on od zdrowego uzębienia. Z lekarzem wykonującym zabieg należy następnie omówić dalsze postępowanie. Po leczeniu kanałowym ząb należy bowiem co pewien czas kontrolować – najlepiej poprzez wykonanie zdjęcia RTG. Rzadko, ale jednak zdarza się, że nawet po najdokładniej przeprowadzonej procedurze konieczne może być powtórne leczenie kanałowe zęba (leczony ząb może po pewnym czasie zacząć boleć, rozpierać, co będzie sugerowało nawrót stanu zapalnego).

Endodoncja mikroskopowa Kraków – także w trakcie jednego zabiegu

W naszym centrum przeprowadzamy bezbolesne leczenie kanałowe zęba (Kraków), w dodatku z możliwością wykonania całego procesu w trakcie jednego zabiegu stomatologicznego.

Przed rozpoczęciem leczenia chorób miazgi dentysta ocenia możliwość wykorzystania jednoetapowej metody. W mikroskopowym leczeniu kanałowym opracowanie kanałów korzeniowych jest bowiem tak dokładne, że w przypadku „standardowego” stanu zapalnego bez dodatkowych komplikacji cała procedura zamknie się w kilkudziesięciominutowym zabiegu. 

Koszty leczenia endodontycznego mogą różnić się w zależności od zęba, który będzie oczyszczany (im więcej ma kanałów korzeniowych, tym dłuższy i bardziej skomplikowany będzie zabieg) czy też od rodzaju samego zabiegu. Leczenie kanałowe powtórne, ze względu na utrudnione oczyszczenie zęba z już założonego wypełnienia może okazać się nieco droższe niż leczenie kanałowe pierwotne.