Szczoteczki do zębów

Jak prawidłowo dbać o swoje uzębienie? Aby zapobiec próchnicy, należy odpowiednio postępować i pamiętać o zasadach profilaktyki stomatologicznej. Właśnie dzięki tym regułom można uniknąć nieprzyjemnych zabiegów stomatologicznych, które mają za zadanie wyleczyć ubytki próchnicze czy inne często występujące schorzenia, takie jak stany zapalne dziąseł. Warto pamiętać o maksymie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemności i zbędnego stresu, ale i przedwczesnej utraty uzębienia czy też pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia.

Jak poprawnie zadbać o higienę jamy ustnej?

Jedną z najważniejszych zasad profilaktyki stomatologicznej jest właściwe dbanie o higienę jamy ustnej, nie tylko uzębienia. Powinno ono uwzględniać mycie zębów minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ale także i wybór odpowiedniej szczoteczki oraz past do zębów, nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej. Stosowanie wszystkich tych elementów każdego dnia pomaga zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej, która może doprowadzić do wielu dolegliwości. Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna uwzględniać (najlepiej) mycie zębów po każdym posiłku, czyli co najmniej trzy razy dziennie. Zwłaszcza po takich posiłkach, które zawierają kwasy bądź cukry. Jednak kiedy z jakiegoś powodu nie można skorzystać z pasty i szczoteczki, np. kiedy jest się poza domem, należy użyć gumy do życia bez cukru, ponieważ pozwala ona usunąć szkodliwe bakterie z jamy ustnej. Niestety, samo dbanie o higienę jamy ustnej nie wystarczy – powinno isę również odwiedzać co jakiś czas gabinet stomatologiczny, w zależności od zaleceń lekarza powinno się chodzić co 6 lub 12 miesięcy.

Jakie zabiegi w gabinecie specjalisty obejmuje profilaktyka stomatologiczna?

Profilaktyka przeciwpróchnicza obejmuje systematyczne przeglądy – co 6 lub 12 miesięcy w zależności od zaleceń specjalisty. Jednak oprócz tych przegląd, które polegają na ocenie stanu uzębienia i dziąseł, dentysta uwzględnia także zabiegi stomatologiczne. Dzięki nim można uzyskać piękny i zdrowy uśmiech, a jednocześnie zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób zębów, dziąseł lub przyzębia. Do profilaktycznych zabiegów zalicza się między innymi piaskowanie i skaling zębów, które umożliwiają pozbyć się płytki nazębnej, a także zmniejszają osady znajdujące się na szkliwie, na przykład z herbaty czy kawy. Do takich zabiegów zalicza się również fluoryzację i lakowanie zębów. Dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej, a także regularnym przeglądam stomatologicznym i zabiegom wykonywanych w ramach działań profilaktycznych, można skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy oraz innych schorzeń zębów, dziąseł i przyzębia. W ramach profilaktyki warto również zrezygnować z cukrów prostych. Ponadto regularne wizyty u stomatologa pozwalają również pozbyć się wszelkich nieprawidłowości, jakie są związane na przykład z wadą zgryzu czy też umożliwiają wykryć wczesne schorzenia, takie jak nawet nowotwory.

Leave a Comment

6 + 4 =