Za pomocą badania USG ślinianek można ocenić ich wygląd oraz pracę. Kiedy konieczne jest przeprowadzenie takiej procedury? Jaki jest jej przebieg?

Czym są ślinianki?

Ślinianki, które określane są także jako gruczoły ślinowe, to gruczoły wydzielnicze, które odpowiedzialne są za wydzielanie śliny. Zawierają cewki i pęcherzyki, wstawki i przewody, którymi wytwarzają i transportują ślinę potrzebną do trawienia pokarmów w jamie ustnej.

 

Wyróżnia się trzy rodzaje gruczołów ślinowych:

  • ślinianki przyuszne
  • ślinianki podżuchwowe
  • ślinianki podjęzykowe

 

Poza powyższymi dużymi gruczołami ślinowymi w organizmie człowieka znajdują się również mniejsze gruczoły w jamie ustnej, które rozmieszczone są w jej błonie śluzowej.

 

USG ślinianek – kiedy jest konieczne?

Aby zbadań wygląd oraz aktywność ślinianek, wykonuje się badanie ultrasonograficzne, czyli USG. Gdy potrzebne jest USG ślinianek Kraków jest jednym z miast, w którym można przeprowadzić je praktycznie od ręki, gdy pojawia się taka konieczność.

 

Na USG ślinianek kierowane są głównie te osoby, u których podejrzewa się dolegliwości związane z tymi narządami lub też narządami znajdującymi się w ich okolicy, między innymi węzłami chłonnymi.

 

Główne wskazania do wykonania USG ślinianek:

  • obrzęki twarzy przed uszami, pod żuchwą oraz z boku policzków
  • dolegliwości bólowe pojawiające się w trakcie poruszania żuchwą, między innymi mówienia czy jedzenia
  • niedostateczna ilość śliny w jamie ustnej powodująca uczucie suchości
  • wyczuwalny nieprzyjemny posmak w ustach

 

Badani powadzone są w przypadku podejrzenia różnych dolegliwości patologicznych ślinianek, a przykład jak kamica ślinianek, sialoza, nowotwory ślinianek, metaplazja ślinianek, zapalenia ślinianek w wyniku dolegliwości autoimmunologicznych, na przykład jak choroba Sjögrena, choroba Mikulicza-Radeckiego.

 

W przypadku badania prowadzonego w ramach NFZ na USG ślinianek Kraków czy w innym mieście konieczne jest otrzymanie skierowania. Może wystawić je między innymi lekarz rodzinny, pediatra, internista.

 

Jak wygląda badanie USG gruczołów ślinowych?

Do badania USG ślinianek pacjent nie musi specjalnie się przygotowywać, dlatego można wykonać je również od ręki, gdy jest taka potrzeba.

 

Badanie polega na wykorzystaniu aparatu do USG i przyłożeniu jego głowicy do skóry twarzy w miejscach, w których znajdują się ślinianki, czyli przy uszach oraz pod żuchwą. Wcześniej skóra smarowana jest specjalnym żelem, który ułatwia wykonanie badania.

 

Procedura prowadzona jest u pacjenta leżącego. Lekarz prosi wtedy o lekkie zgięcie albo odchylenie głowy, aby uzyskać dostęp do ślinianek. Podczas badania ocenia on budowę gruczołów i sprawdza ich wielkość i echogeniczność. Może również wykryć zmiany na śliniankach, na przykład powstające na nich guzki.

 

W przypadku badania USG ślinianek Kraków daje dostęp do sprawdzonych gabinetów, gdzie procedurę można wykonać bez kolejek.

Leave a Comment

+ 46 = 51